Jajka to produkt wykorzystywany bardzo często, w praktycznie każdej kuchni. Nic w tym dziwnego, są smaczne, zawierają wiele wartościowych składników, takich jak minerały, lipidy, aminokwasy, proteiny czy witaminy, a do tego mają wiele zastosowań. Ich stosowanie podwyższa jakoś wyrobów. Niestety przechowywanie i stosowanie jajek w stanie surowym byłoby kłopotliwe oraz niepraktyczne. Właśnie dlatego w wielu branżach wykorzystuje się je w formie proszku.
Jest to produkt powszechnie wykorzystywany w wielu częściach branży gastronomicznej. Do jego przygotowania nie są wykorzystywane chemiczne dodatki, dlatego jest produktem równie zdrowym, co jego tradycyjny odpowiednik. W swoim składzie zawierają jedynie jajka kurze.
Ich produkcja obejmuje proces odwadniania naturalnych, świeżych jajek. Podczas obróbki usuwana jest woda, przez co całość traci 75 procent swojej masy. Cały proces jest podzielony na kilka etapów. W pierwszym jajka są mechaniczne wbijane. Następnie masa przechodzi filtrację.
Kolejnym etapem jest jej schodzenie oraz suszenie. Gdy proces dobiegnie końca, gotowy półprodukt może zostać zapakowany i jest gotowy do sprzedaży dla klienta.
Do ich zalet należy zaliczyć, przede wszystkim możliwość długotrwałego przechowywania. Dzięki temu, że proszek jest pozbawiony wilgoci, proces przechowywania jest również dużo łatwiejszy, ponieważ nie wymaga tak dokładnie określonych warunków np. niskiej temperatury.
Masa suszu jest jednorodna i nie zawiera żadnych zanieczyszczeń oraz charakteryzuje się zapachem i smakiem przypominającym jaja kurze.
Stosuje się je w różnych dziedzinach branży gastronomicznej. Używa się ich w piekarniach, cukierniach, podczas produkcji żywności czy w restauracjach. Są powszechnie wykorzystywane np. podczas produkcji sposób, pasztetów, gofrów, naleśników ciast lub pieczywa.
Jajka w proszku stosuje się jako substytut jaj świeżych. Zależnie od przepisu, można produkt wykorzystywać w formie suchej lub mieszając z wodą w stosunku 1 do 3, przygotowywać gęstą, płynną mieszaninę. Takie rozwiązanie sprawia, że produkt jest bardzo wygodny w użyciu przez co stanowi świetny substytut jajek kurzych.
Ze względu na brak wilgoci, suszone jajka mogą być przechowywane dużo dłużej niż ich odpowiedniki niepoddawane żadnej obróbce. Należy jednak pamiętać, że produkt musi być przechowywany w suchym, czystym miejscu wolnym od obcych zapachów. Powietrze w miejscu jego przechowywania nie może charakteryzować się zbyt wysoką wilgotnością.