Żółtko jaja kurzego w proszku

Żółtka jajek są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Niestety, gdybyśmy zdecydowali się na wykorzystywanie surowych, świeżych produktów, cały proces byłby dużo bardziej kłopotliwy i znacznie mniej wydajny. Tradycyjne żółtka mają dużo krótszy okres przydatności do spożycia, mogą zawierać bakterię salmonelli i są znacznie trudniejsze w przechowywaniu. Wszystko to sprawia, że są zwyczajnie nie praktyczne. Właśnie dlatego opracowana została metoda ich obróbki, która pozwala wyeliminować ich wady.

Żółtko w proszku to produkt powszechnie wykorzystywany. Wszystko dlatego, że ma podobne zastosowanie do swojego świeżego odpowiednika, a przy tym jest bezpieczne, łatwe do przechowywania oraz dawkowania. Dzięki swoim cechom są praktyczne i świetnie sprawdzają się w wielu branżach.

W jaki sposób produkowane jest żółtko w proszku?

Produkt jest uzyskiwany ze zwyczajnych jajek i powstaje w procesie odwodnienia odseparowanego z całego żółtka. Jest to zatem nadal składnik naturalny oraz zdrowy dla człowieka, niezawierający dodatków chemicznych.

Cały proces możemy podzielić na kilka etapów. W pierwszej kolejności jajka są rozbijane, a świeże żółtka zostają odseparowane od reszty. Następnie są filtrowane, a następnie suszone. Po tym etapie pozostaje jedynie ich pakowanie, a następnie pasteryzacja.

Po co uzyskuje się żółtko w proszku?

Powstały w ten sposób produkt charakteryzuje się dużo korzystniejszymi właściwościami niż świeże żółtko jajka. Jest wygodniejszy w przechowywaniu oraz użyciu, przy jednoczesnym zachowaniu smaku, zapachu oraz innych właściwości świeżego produktu. Jest także bezpieczne, ponieważ nie pojawia się zagrożenie np. wystąpienia salmonelli.

Gotowy wyrób świetnie się rozpuszcza, może być łączony z wieloma surowcami oraz innymi produktami wykorzystywanymi np. cukiernictwie czy gastronomii.

Zastosowanie

Żółtka jajek w proszku znajdują wiele zastosowań, nie tylko w przemyśle gastronomicznym. Wykorzystuje się je do produkcji dressingów, majonezów oraz różnego typu sposób. Stosuje się je również w piekarniach oraz ciastkarniach czy przy produkcji alkoholi. Sprawdzają się także podczas przygotowywania posiłków w restauracjach oraz wszelkich punkach HoReCa. Ponadto są wykorzystywane również przy produkcji odżywek dla sportowców, a także przy produkcji suplementów diety dla psów i kotów.

W jaki sposób przygotować do użycia suszone żółtko?

Przygotowanie proszku do użycia jest to bardzo łatwe, wystarczy wziąć susz, a następnie rozpuścić go w wodzie. Tak przygotowany preparat nadaje się do użycia dokładnie w ten sam sposób, co tradycyjne, świeże żółtko.

Kontakt

Jajovo Sp. z o.o.
ul. Dobrzecka 95
62-800 Kalisz

KRS: 0000861863
NIP: 618-218-66-10

Captcha image